Sumida Corporation CLS62NP-560NC
CLS62NP-560NC picture photo
Mfg. Part Number
CLS62NP-560NC
Brief Description
FIXED IND 56UH 284MA 735 MOHM
Datasheet Download
CLS62NP-560NC.pdf
Availability of CLS62NP-560NC
QUANTITY
CLS62NP-560NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS62NP-560NC
Internal Part NumberEIS-CLS62NP-560NC
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance-
Current Rating284mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)735 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD
Size / Dimension0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS62NP-560NC
Related LinksCLS62N, CLS62NP-560NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLS62NP-560NC Details Description
Related parts for CLS62NP-560NC
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 220V CHAS datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 7A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf