Sumida Corporation CLS62NP-560NC
CLS62NP-560NC picture photo
Mfg. Part Number
CLS62NP-560NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 284MA 735 MOHM
Datasheet Download
CLS62NP-560NC.pdf
Availability of CLS62NP-560NC
QUANTITY
CLS62NP-560NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLS62NP-560NC
Internal Part NumberEIS-CLS62NP-560NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLS62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance-
Current Rating284mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)735 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD
Size / Dimension0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLS62NP-560NC
Related LinksCLS62N, CLS62NP-560NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLS62NP-560NC Details Description
Related parts for CLS62NP-560NC
ASSY CBL BANANA DBL TO SGL 36" datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC BUFF DL SCHMIT TRIG SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf