Ohmite CLU1511E
CLU1511E picture photo
Mfg. Part Number
CLU1511E
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 150 OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CLU1511E.pdf
Availability of CLU1511E
QUANTITY
CLU1511E Order Process
Ship out your order
Specifications of CLU1511E
Internal Part NumberEIS-CLU1511E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesCLU
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)150
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLU1511E
Related LinksCLU1, CLU1511E Datasheet, Ohmite Distributor
CLU1511E Details Description
Related parts for CLU1511E
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SSD 224GB SCSI datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 2.7K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 60 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf