Bourns Inc. CR0805-FX-26R1ELF
CR0805-FX-26R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-26R1ELF
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-26R1ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-26R1ELF
QUANTITY
CR0805-FX-26R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-26R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-26R1ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-26R1ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-26R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-26R1ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-26R1ELF
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
6061 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN AE ST 30 SAU datasheet.pdf
SENSOR 300MM 12-24VDC NPN RECVR datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC USB 2.0 SWITCH HS 10HVSON datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM A 12V datasheet.pdf