Ohmite CLU7511E
CLU7511E picture photo
Mfg. Part Number
CLU7511E
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 750 OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CLU7511E.pdf
Availability of CLU7511E
QUANTITY
CLU7511E Order Process
Ship out your order
Specifications of CLU7511E
Internal Part NumberEIS-CLU7511E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesCLU
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)750
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLU7511E
Related LinksCLU7, CLU7511E Datasheet, Ohmite Distributor
CLU7511E Details Description
Related parts for CLU7511E
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG GRN 14V P datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT CUR OUT 64-QFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.7525-3.63V 16A datasheet.pdf
FRONT MFG BRACKET FOR GXL-N12 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf