Panasonic Electric Works CM1-D-P-12V
CM1-D-P-12V picture photo
Mfg. Part Number
CM1-D-P-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Datasheet Download
CM1-D-P-12V.pdf
Availability of CM1-D-P-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM1-D-P-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CM1-D-P-12V
Internal Part NumberEIS-CM1-D-P-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCM Relay (PCB) May/2010
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCM
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current125mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time15ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.5 W
Coil Resistance96 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM1-D-P-12V
Related LinksCM1-D, CM1-D-P-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CM1-D-P-12V Details Description
Related parts for CM1-D-P-12V
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.3W MONO D 36UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 H ZB-ETH/CELL datasheet.pdf
POWER MTR 28-519VAC/0-9999A LCD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
LED LUXEON S3000 5000K 80CRI datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf