Bourns Inc. CM100505-3N3DL
CM100505-3N3DL picture photo
Mfg. Part Number
CM100505-3N3DL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 400MA 120 MOHM
Datasheet Download
CM100505-3N3DL.pdf
Availability of CM100505-3N3DL
QUANTITY
CM100505-3N3DL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM100505-3N3DL
Internal Part NumberEIS-CM100505-3N3DL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCM100505 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCM100505/CM160808 EOL 1/Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM100505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance3.3nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM100505-3N3DL
Related LinksCM10050, CM100505-3N3DL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM100505-3N3DL Details Description
Related parts for CM100505-3N3DL
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH OPTIC MU 2X2 1310/1550NM datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 39 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf