Powerex Inc. CM150TU-12H
CM150TU-12H picture photo
Mfg. Part Number
CM150TU-12H
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD 6PAC 600V 150A U SER
Datasheet Download
CM150TU-12H.pdf
Availability of CM150TU-12H
QUANTITY
CM150TU-12H Order Process
Ship out your order
Specifications of CM150TU-12H
Internal Part NumberEIS-CM150TU-12H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationThree Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max600W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce13.2nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM150TU-12H
Related LinksCM150, CM150TU-12H Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM150TU-12H Details Description
Related parts for CM150TU-12H
CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD REV datasheet.pdf
RES 270 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS DUAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 15POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
330UF 16V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf