Powerex Inc. CM200DX-24A
CM200DX-24A picture photo
Mfg. Part Number
CM200DX-24A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 1200V 200A NX SER
Datasheet Download
CM200DX-24A.pdf
Availability of CM200DX-24A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM200DX-24A Order Process
Ship out your order
Specifications of CM200DX-24A
Internal Part NumberEIS-CM200DX-24A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNX-Series of IGBTs Overview
Featured ProductNX Series IGBTs
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)200A
Power - Max1250W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce35nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM200DX-24A
Related LinksCM200, CM200DX-24A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM200DX-24A Details Description
Related parts for CM200DX-24A
MINI HOOK XR W/.025" SQ PIN RED datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
LED MOD 3000LM WHITE 4000K DOME datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf