Citizen Finedevice CM250S76.790KAZFT
CM250S76.790KAZFT picture photo
Mfg. Part Number
CM250S76.790KAZFT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 76.7900kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch
Datasheet Download
CM250S76.790KAZFT.pdf
Availability of CM250S76.790KAZFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM250S76.790KAZFT Order Process
Ship out your order
Specifications of CM250S76.790KAZFT
Internal Part NumberEIS-CM250S76.790KAZFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Mar/2012
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCM250S
PackagingTape & Reel (TR)
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency76.79kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 5.50mm pitch
Size / Dimension0.311" L x 0.146" W (7.90mm x 3.70mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM250S76.790KAZFT
Related LinksCM250S76, CM250S76.790KAZFT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CM250S76.790KAZFT Details Description
Related parts for CM250S76.790KAZFT
ANTENNA CHIP 2.4GHZ SMD RIGHT FD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 10MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP TANT 3.6UF 5% 125V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf