Bourns Inc. CM252016-33NKL
CM252016-33NKL picture photo
Mfg. Part Number
CM252016-33NKL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 220MA 510 MOHM
Datasheet Download
CM252016-33NKL.pdf
Availability of CM252016-33NKL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM252016-33NKL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM252016-33NKL
Internal Part NumberEIS-CM252016-33NKL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCM252016 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLCM201212/CM252016 Series Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM252016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePolymer
Inductance33nH
Tolerance±10%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)510 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM252016-33NKL
Related LinksCM25201, CM252016-33NKL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM252016-33NKL Details Description
Related parts for CM252016-33NKL
TIP REPLACEMENT CONICAL .031" datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.53UH 5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 56A datasheet.pdf