Microchip Technology PIC16F18324-I/JQ
PIC16F18324-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F18324-I/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN
Datasheet Download
PIC16F18324-I/JQ.pdf
Availability of PIC16F18324-I/JQ
QUANTITY
PIC16F18324-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F18324-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16F18324-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F18324-I/JQ
Related LinksPIC16F18, PIC16F18324-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F18324-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16F18324-I/JQ
IC REG LDO 5V 0.75A 2PWRFLEX datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP 24TQFN datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
POT 5 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
ER 22 D/C PLAS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220FP datasheet.pdf