IXYS Corporation VII50-06P1
VII50-06P1 picture photo
Mfg. Part Number
VII50-06P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT PHASE LEG 600V ECOPAC2
Datasheet Download
VII50-06P1.pdf
Availability of VII50-06P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VII50-06P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VII50-06P1
Internal Part NumberEIS-VII50-06P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)42.5A
Power - Max130W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)600µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce16nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VII50-06P1
Related LinksVII50, VII50-06P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VII50-06P1 Details Description
Related parts for VII50-06P1
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf