Vishay/Vitramon VJ0805D2R4DXPAP
VJ0805D2R4DXPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R4DXPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R4DXPAP.pdf
Availability of VJ0805D2R4DXPAP
QUANTITY
VJ0805D2R4DXPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R4DXPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R4DXPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R4DXPAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R4DXPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R4DXPAP Details Description
Related parts for VJ0805D2R4DXPAP
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MULT W/BUFF 20-DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2PS 3.81MM R/A PCB datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 750A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.480" 3/5MM 2L datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 88POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 47K OHM 24DRT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf