Powerex Inc. CM300DU-12H
CM300DU-12H picture photo
Mfg. Part Number
CM300DU-12H
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 600V 300A U SER
Datasheet Download
CM300DU-12H.pdf
Availability of CM300DU-12H
QUANTITY
CM300DU-12H Order Process
Ship out your order
Specifications of CM300DU-12H
Internal Part NumberEIS-CM300DU-12H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)300A
Power - Max890W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce26.4nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM300DU-12H
Related LinksCM300, CM300DU-12H Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM300DU-12H Details Description
Related parts for CM300DU-12H
TRIAC 200V 4A TO251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 1-3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 52POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf