Powerex Inc. CM300DY-34A
CM300DY-34A picture photo
Mfg. Part Number
CM300DY-34A
Brief Description
IGBT MOD DUAL 1700V 300A A SER
Datasheet Download
CM300DY-34A.pdf
Availability of CM300DY-34A
QUANTITY
CM300DY-34A Order Process
Ship out your order
Specifications of CM300DY-34A
Internal Part NumberEIS-CM300DY-34A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)300A
Power - Max2900W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce74nF @ 10V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM300DY-34A
Related LinksCM300, CM300DY-34A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM300DY-34A Details Description
Related parts for CM300DY-34A
IC REG BST SEPIC ADJ 2A 14TSSOP datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 33POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 819.2K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf