Citizen Finedevice CM309A66.6666MABJT
CM309A66.6666MABJT picture photo
Mfg. Part Number
CM309A66.6666MABJT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 66.6666MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch
Datasheet Download
CM309A66.6666MABJT.pdf
Availability of CM309A66.6666MABJT
QUANTITY
CM309A66.6666MABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of CM309A66.6666MABJT
Internal Part NumberEIS-CM309A66.6666MABJT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCM309A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency66.6666MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.85mm pitch
Size / Dimension0.528" L x 0.200" W (13.40mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM309A66.6666MABJT
Related LinksCM309A66., CM309A66.6666MABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CM309A66.6666MABJT Details Description
Related parts for CM309A66.6666MABJT
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
16MM IND CTRL ROTARY LVR OPERATR datasheet.pdf
CONV DC/DC 10.9W 5VIN 3AOUT SMD datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf