Citizen Finedevice CM309E11059200ABJT
CM309E11059200ABJT picture photo
Mfg. Part Number
CM309E11059200ABJT
Brief Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD
Datasheet Download
CM309E11059200ABJT.pdf
Availability of CM309E11059200ABJT
QUANTITY
CM309E11059200ABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of CM309E11059200ABJT
Internal Part NumberEIS-CM309E11059200ABJT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCM309E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM309E11059200ABJT
Related LinksCM309E110, CM309E11059200ABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CM309E11059200ABJT Details Description
Related parts for CM309E11059200ABJT
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf