Powerex Inc. CM450DX-24S
CM450DX-24S picture photo
Mfg. Part Number
CM450DX-24S
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 1200V 450A NX SER
Datasheet Download
CM450DX-24S.pdf
Availability of CM450DX-24S
QUANTITY
CM450DX-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of CM450DX-24S
Internal Part NumberEIS-CM450DX-24S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNX-Series of IGBTs Overview
Featured Product6th Generation NX-S Series IGBTs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)450A
Power - Max3400W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.15V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce45nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM450DX-24S
Related LinksCM450, CM450DX-24S Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM450DX-24S Details Description
Related parts for CM450DX-24S
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 510MA 600 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 200W datasheet.pdf