United Chemi-Con EKXJ201ELL121ML20S
EKXJ201ELL121ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ201ELL121ML20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ201ELL121ML20S.pdf
Availability of EKXJ201ELL121ML20S
QUANTITY
EKXJ201ELL121ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ201ELL121ML20S
Internal Part NumberEIS-EKXJ201ELL121ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current695mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ201ELL121ML20S
Related LinksEKXJ201EL, EKXJ201ELL121ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ201ELL121ML20S Details Description
Related parts for EKXJ201ELL121ML20S
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
LED DIAMOND DRAGON 617NM AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J SLVR datasheet.pdf
OSC MEMS 132.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf