Bourns Inc. CM453232-1R2JL
CM453232-1R2JL picture photo
Mfg. Part Number
CM453232-1R2JL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM
Datasheet Download
CM453232-1R2JL.pdf
Availability of CM453232-1R2JL
QUANTITY
CM453232-1R2JL Order Process
Ship out your order
Specifications of CM453232-1R2JL
Internal Part NumberEIS-CM453232-1R2JL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCM453232 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCM453232
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating430mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM453232-1R2JL
Related LinksCM45323, CM453232-1R2JL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CM453232-1R2JL Details Description
Related parts for CM453232-1R2JL
IC CYFI TRANSCEIVER 40QFN datasheet.pdf
RES 1.80K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM AMB WATER CLR 0.900" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
IC DAC DUAL 16BIT 72LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V 2915 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf