Susumu RG1608P-2671-B-T1
RG1608P-2671-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2671-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2671-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-2671-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-2671-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2671-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2671-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2671-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2671-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2671-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-2671-B-T1
CONN RECEPT 20POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 20MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
B-N-131 BULK datasheet.pdf
NETDIRECTOR 19' CONSOLE KVM datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 200A 1206 datasheet.pdf