Ohmite TA810PW5R10JE
TA810PW5R10JE picture photo
Mfg. Part Number
TA810PW5R10JE
Brief Description
RES 5.1 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA810PW5R10JE.pdf
Availability of TA810PW5R10JE
QUANTITY
TA810PW5R10JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA810PW5R10JE
Internal Part NumberEIS-TA810PW5R10JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA810PW5R10JE
Related LinksTA810P, TA810PW5R10JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA810PW5R10JE Details Description
Related parts for TA810PW5R10JE
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8MSOP datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC ADH LTGRY 3" datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K OHM 10-MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
IC PANEL METER 3.5 DIG 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 45V 400A ADDAPAK datasheet.pdf