Laird Technologies - Signal Integrity Products CM5740Z171B-00
CM5740Z171B-00 picture photo
Mfg. Part Number
CM5740Z171B-00
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE ARRAY COM MODE 170 OHM PCB
Datasheet Download
CM5740Z171B-00.pdf
Availability of CM5740Z171B-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CM5740Z171B-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of CM5740Z171B-00
Internal Part NumberEIS-CM5740Z171B-00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package165
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesCM
PackagingBulk
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines4
Inductance-
Current20A
DC Resistance (DCR)1 mOhm Max
Impedance170 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.570" L x 0.395" W (14.48mm x 10.03mm)
Height (Max)0.367" (9.32mm)
Package / CaseVertical, 8 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM5740Z171B-00
CM5740Z171B-00 Details Description
Related parts for CM5740Z171B-00
CONN RING STR 4/0 AWG #1/2 TIN datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4X6 MTE RCPT SR LATCH .100CL datasheet.pdf
IC EMI LC FILTER 8CH 16-UDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS .156" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf