Powerex Inc. CM600HU-12F
CM600HU-12F picture photo
Mfg. Part Number
CM600HU-12F
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD SGL 600V 600A F SER
Datasheet Download
CM600HU-12F.pdf
Availability of CM600HU-12F
QUANTITY
CM600HU-12F Order Process
Ship out your order
Specifications of CM600HU-12F
Internal Part NumberEIS-CM600HU-12F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT TypeTrench
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)600A
Power - Max1420W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce160nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM600HU-12F
Related LinksCM600, CM600HU-12F Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM600HU-12F Details Description
Related parts for CM600HU-12F
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
UNI GUIDE datasheet.pdf
IC UHF RECEIVER PLL TUNED 32LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 333 I/O 456FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
VARISTOR 61V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf