Powerex Inc. CM600HX-24A
CM600HX-24A picture photo
Mfg. Part Number
CM600HX-24A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD SGL 1200V 600A NX SER
Datasheet Download
CM600HX-24A.pdf
Availability of CM600HX-24A
QUANTITY
CM600HX-24A Order Process
Ship out your order
Specifications of CM600HX-24A
Internal Part NumberEIS-CM600HX-24A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNX Series IGBTs
PCN Obsolescence/ EOLIGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)600A
Power - Max3785W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce100nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM600HX-24A
Related LinksCM600, CM600HX-24A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM600HX-24A Details Description
Related parts for CM600HX-24A
IDC CABLE - MSD20K/MC20G/MSD20K datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 270MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED BLUE 460NM WTR CLR SMD datasheet.pdf
FUSE FAST 1A 600V MIDGET datasheet.pdf
GDT 250V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
X4 SAS - 4X LNLNK JCKSCW CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf