Powerex Inc. CM75DU-12F
CM75DU-12F picture photo
Mfg. Part Number
CM75DU-12F
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD DUAL 600V 75A F SER
Datasheet Download
CM75DU-12F.pdf
Availability of CM75DU-12F
QUANTITY
CM75DU-12F Order Process
Ship out your order
Specifications of CM75DU-12F
Internal Part NumberEIS-CM75DU-12F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT TypeTrench
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max290W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce20nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM75DU-12F
Related LinksCM75D, CM75DU-12F Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM75DU-12F Details Description
Related parts for CM75DU-12F
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.2M OHM 6SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 7.23 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIS 6M10 V CABLE TERMINAL datasheet.pdf
RKS12G datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 20W datasheet.pdf