Powerex Inc. CM800DY-24S
CM800DY-24S picture photo
Mfg. Part Number
CM800DY-24S
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 790A 5355W MODULE
Datasheet Download
CM800DY-24S.pdf
Availability of CM800DY-24S
QUANTITY
CM800DY-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of CM800DY-24S
Internal Part NumberEIS-CM800DY-24S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product6th Generation S-Series IGBTs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)790A
Power - Max5355W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce80nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM800DY-24S
Related LinksCM800, CM800DY-24S Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CM800DY-24S Details Description
Related parts for CM800DY-24S
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MONO MULTIVBRTOR DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 150MA MCP datasheet.pdf
RES 681K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf