Vishay/Beyschlag CMA02040X1000GB300
CMA02040X1000GB300 picture photo
Mfg. Part Number
CMA02040X1000GB300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 0.4W 0204
Datasheet Download
CMA02040X1000GB300.pdf
Availability of CMA02040X1000GB300
QUANTITY
CMA02040X1000GB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMA02040X1000GB300
Internal Part NumberEIS-CMA02040X1000GB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCMA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)0.4W
CompositionCarbon Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMA02040X1000GB300
Related LinksCMA02040X, CMA02040X1000GB300 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
CMA02040X1000GB300 Details Description
Related parts for CMA02040X1000GB300
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC20S/AE20M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
LED COB 3500K 90CRI 36V SMD datasheet.pdf