Vishay/Beyschlag CMA02040X1000GB300
CMA02040X1000GB300 picture photo
Mfg. Part Number
CMA02040X1000GB300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 0.4W 0204
Datasheet Download
CMA02040X1000GB300.pdf
Availability of CMA02040X1000GB300
QUANTITY
CMA02040X1000GB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMA02040X1000GB300
Internal Part NumberEIS-CMA02040X1000GB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCMA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)0.4W
CompositionCarbon Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMA02040X1000GB300
Related LinksCMA02040X, CMA02040X1000GB300 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
CMA02040X1000GB300 Details Description
Related parts for CMA02040X1000GB300
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf