Vishay/Beyschlag CMA02040X1502GB300
CMA02040X1502GB300 picture photo
Mfg. Part Number
CMA02040X1502GB300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 2% 0.4W 0204
Datasheet Download
CMA02040X1502GB300.pdf
Availability of CMA02040X1502GB300
QUANTITY
CMA02040X1502GB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMA02040X1502GB300
Internal Part NumberEIS-CMA02040X1502GB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCMA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.4W
CompositionCarbon Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMA02040X1502GB300
Related LinksCMA02040X, CMA02040X1502GB300 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
CMA02040X1502GB300 Details Description
Related parts for CMA02040X1502GB300
IC MULTIPLEXER 16X1 28CDIP datasheet.pdf
FIXED IND 115.2UH 670MA 755 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 15 Position Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf