Vishay/Dale CMF65180K00FKRE
CMF65180K00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF65180K00FKRE
Brief Description
RES 180K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65180K00FKRE.pdf
Availability of CMF65180K00FKRE
QUANTITY
CMF65180K00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65180K00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF65180K00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65180K00FKRE
Related LinksCMF6518, CMF65180K00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65180K00FKRE Details Description
Related parts for CMF65180K00FKRE
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ SMPL ADC 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 400MW SOD323F datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 7.5A 24VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP MICA 2500PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf