Linx Technologies CMD-KEY1-418
CMD-KEY1-418 picture photo
Mfg. Part Number
CMD-KEY1-418
Manufacturer
Product Category
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Brief Description
XMITTER KEYFOB 418MHZ 1 BUTTON
Datasheet Download
CMD-KEY1-418.pdf
Availability of CMD-KEY1-418
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMD-KEY1-418 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMD-KEY1-418
Internal Part NumberEIS-CMD-KEY1-418
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Featured ProductOEM RF Transmitters
PCN Obsolescence/ EOLCMD-KEYy-4yy Devices 26/Mar/2015
Standard Package25
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Series-
FunctionTransmitter
Modulation or ProtocolASK, OOK
Frequency418MHz
ApplicationsGeneral Remote Control, Garage Opener, RKE
InterfaceHandheld, 1 Button
Sensitivity-
Power - Output-
Data Rate (Max)-
Features750 ft. Operating Distance
Voltage - Supply2.1 V ~ 3.6 V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMD-KEY1-418
Related LinksCMD-KE, CMD-KEY1-418 Datasheet, Linx Technologies Distributor
CMD-KEY1-418 Details Description
Related parts for CMD-KEY1-418
BOX ALUM GRAY 6.89"L X 3.15"W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 12 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf