Visual Communications Company, LLC CMD17-21UYC/TR8
CMD17-21UYC/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
CMD17-21UYC/TR8
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD
Datasheet Download
CMD17-21UYC/TR8.pdf
Availability of CMD17-21UYC/TR8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMD17-21UYC/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMD17-21UYC/TR8
Internal Part NumberEIS-CMD17-21UYC/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating61mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.40mm x 1.25mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak590nm
Supplier Device Package0805
Size / Dimension2.00mm L x 1.25mm W
Height (Max)1.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMD17-21UYC/TR8
Related LinksCMD17-2, CMD17-21UYC/TR8 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CMD17-21UYC/TR8 Details Description
Related parts for CMD17-21UYC/TR8
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FILTER RFI COMPACT PCB MT 3A datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 48.3VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
PLUG INLINE 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf