Visual Communications Company, LLC CMDA20AYCY7D1S
CMDA20AYCY7D1S picture photo
Mfg. Part Number
CMDA20AYCY7D1S
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
GRN YEL 2.2V 2.1V 20MA
Datasheet Download
CMDA20AYCY7D1S.pdf
Availability of CMDA20AYCY7D1S
QUANTITY
CMDA20AYCY7D1S Order Process
Ship out your order
Specifications of CMDA20AYCY7D1S
Internal Part NumberEIS-CMDA20AYCY7D1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesCMDA20
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Yellow
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating15mcd Green, 8mcd Yellow
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V Green, 2.1V Yellow
Current - Test20mA Green, 20mA Yellow
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak570nm Green, 589nm Yellow
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMDA20AYCY7D1S
Related LinksCMDA20A, CMDA20AYCY7D1S Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CMDA20AYCY7D1S Details Description
Related parts for CMDA20AYCY7D1S
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SAMPLING SRL 8SOIC datasheet.pdf
CAP ARRAY 1500PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 BK 1KX1/2" datasheet.pdf
BIT SQUARE SZ3 1.93" 10/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf