Central Semiconductor Corp CMDD6001 TR
CMDD6001 TR picture photo
Mfg. Part Number
CMDD6001 TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD323
Datasheet Download
CMDD6001 TR.pdf
Availability of CMDD6001 TR
QUANTITY
CMDD6001 TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMDD6001 TR
Internal Part NumberEIS-CMDD6001 TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr500pA @ 75V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMDD6001 TR
Related LinksCMDD6, CMDD6001 TR Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMDD6001 TR Details Description
Related parts for CMDD6001 TR
TRIAC SENS GATE 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 4POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CLASSIC OIL-RUBBED BRNZ LRG HOOK datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf