Vishay/Dale CMF0710K000GKEK
CMF0710K000GKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF0710K000GKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF0710K000GKEK.pdf
Availability of CMF0710K000GKEK
QUANTITY
CMF0710K000GKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF0710K000GKEK
Internal Part NumberEIS-CMF0710K000GKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF0710K000GKEK
Related LinksCMF0710, CMF0710K000GKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF0710K000GKEK Details Description
Related parts for CMF0710K000GKEK
IC MPU SUPERVISR 3.08V 9MICROSMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-20AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220AC datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 80MA SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 20-QFN (3.2x1.8) datasheet.pdf