Murata Electronics North America DEJE3E2472ZN2A
DEJE3E2472ZN2A picture photo
Mfg. Part Number
DEJE3E2472ZN2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DEJE3E2472ZN2A.pdf
Availability of DEJE3E2472ZN2A
QUANTITY
DEJE3E2472ZN2A Order Process
Ship out your order
Specifications of DEJE3E2472ZN2A
Internal Part NumberEIS-DEJE3E2472ZN2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEJE3E2472ZN2A
Related LinksDEJE3E2, DEJE3E2472ZN2A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEJE3E2472ZN2A Details Description
Related parts for DEJE3E2472ZN2A
SWITCH BASIC SPDT .1A .187QC datasheet.pdf
LOCK CLIP STANDOFF .83" 3/8"DIA datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 120V 14FT CABLE datasheet.pdf
SAFETY MAT 1100X1000MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf