Vishay/Dale CMF071K2000GKRE
CMF071K2000GKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF071K2000GKRE
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF071K2000GKRE.pdf
Availability of CMF071K2000GKRE
QUANTITY
CMF071K2000GKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF071K2000GKRE
Internal Part NumberEIS-CMF071K2000GKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF071K2000GKRE
Related LinksCMF071K, CMF071K2000GKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF071K2000GKRE Details Description
Related parts for CMF071K2000GKRE
IC DSP CTLR DUAL 160CSPBGA datasheet.pdf
RES 360 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONTACT BATT LEAF SPRING datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 4C 4#12 PIN RECP datasheet.pdf
AB 4C 2#16, 2#8 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 3900 UF 20% 10 V datasheet.pdf