Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG1K18
RMCF1206FG1K18 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG1K18
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG1K18.pdf
Availability of RMCF1206FG1K18
QUANTITY
RMCF1206FG1K18 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG1K18
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG1K18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG1K18
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG1K18 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG1K18 Details Description
Related parts for RMCF1206FG1K18
IC REG LDO 5V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 162A D2PAK datasheet.pdf
IC PLD 8MC 15NS 20PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 146VC SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HOOD COVER 7POS BLACK datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
SMT RETAINER FOR 20MM CELL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf