Vishay/Dale CMF071K5000GKEK
CMF071K5000GKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF071K5000GKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF071K5000GKEK.pdf
Availability of CMF071K5000GKEK
QUANTITY
CMF071K5000GKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF071K5000GKEK
Internal Part NumberEIS-CMF071K5000GKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF071K5000GKEK
Related LinksCMF071K, CMF071K5000GKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF071K5000GKEK Details Description
Related parts for CMF071K5000GKEK
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK FILLER PLUG datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 221K OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf