Vishay/Dale CMF0724R000GKEB
CMF0724R000GKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF0724R000GKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF0724R000GKEB.pdf
Availability of CMF0724R000GKEB
QUANTITY
CMF0724R000GKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF0724R000GKEB
Internal Part NumberEIS-CMF0724R000GKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF0724R000GKEB
Related LinksCMF0724, CMF0724R000GKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF0724R000GKEB Details Description
Related parts for CMF0724R000GKEB
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT MPO-MPO 4-PLEX datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
BUMPER CYLINDRICAL 0.44" DIA BLK datasheet.pdf
RES 76 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO-214AC datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf