Vishay/Dale CMF07270K00JNR6
CMF07270K00JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF07270K00JNR6
Brief Description
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF07270K00JNR6.pdf
Availability of CMF07270K00JNR6
QUANTITY
CMF07270K00JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF07270K00JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF07270K00JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF07270K00JNR6
Related LinksCMF0727, CMF07270K00JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF07270K00JNR6 Details Description
Related parts for CMF07270K00JNR6
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 10A 100V PBPC8 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 17.02MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 15POS datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 31POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
LED B CBL ASSY 3MM W/B 24" WIRE datasheet.pdf