Vishay/Dale CMF0762K000JKEB
CMF0762K000JKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF0762K000JKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF0762K000JKEB.pdf
Availability of CMF0762K000JKEB
QUANTITY
CMF0762K000JKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF0762K000JKEB
Internal Part NumberEIS-CMF0762K000JKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF0762K000JKEB
Related LinksCMF0762, CMF0762K000JKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF0762K000JKEB Details Description
Related parts for CMF0762K000JKEB
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 48"ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CAGE 1X4 QSFP W/HS 4.2MM W/SQ LP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 8.2K OHM 24LBGA datasheet.pdf