Vishay/Dale CMF201R0000GLEK
CMF201R0000GLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF201R0000GLEK
Brief Description
RES 1 OHM 1W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF201R0000GLEK.pdf
Availability of CMF201R0000GLEK
QUANTITY
CMF201R0000GLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF201R0000GLEK
Internal Part NumberEIS-CMF201R0000GLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF201R0000GLEK
Related LinksCMF201R, CMF201R0000GLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF201R0000GLEK Details Description
Related parts for CMF201R0000GLEK
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN QMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LP 5.00/90/9 BK datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 5W 300MA M220 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 64 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf