Vishay/Dale CMF201R0000GNRE
CMF201R0000GNRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF201R0000GNRE
Brief Description
RES 1 OHM 1W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF201R0000GNRE.pdf
Availability of CMF201R0000GNRE
QUANTITY
CMF201R0000GNRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF201R0000GNRE
Internal Part NumberEIS-CMF201R0000GNRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF201R0000GNRE
Related LinksCMF201R, CMF201R0000GNRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF201R0000GNRE Details Description
Related parts for CMF201R0000GNRE
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 95MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
LAMP B-6 S.C. BAYONET BASE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf