Vishay/Dale CMF201R3000JNRE80
CMF201R3000JNRE80 picture photo
Mfg. Part Number
CMF201R3000JNRE80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF201R3000JNRE80.pdf
Availability of CMF201R3000JNRE80
QUANTITY
CMF201R3000JNRE80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF201R3000JNRE80
Internal Part NumberEIS-CMF201R3000JNRE80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF201R3000JNRE80
Related LinksCMF201R3, CMF201R3000JNRE80 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF201R3000JNRE80 Details Description
Related parts for CMF201R3000JNRE80
TAPE VINYL FOAM 1/8" X 1" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BREADBOARD CLEAR SELF-ADH 400PTS datasheet.pdf
IC MCU M4 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 34.6X26.6MM 5VDC 2510 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf