Vishay/Dale CMF20470R00JNR6
CMF20470R00JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF20470R00JNR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF20470R00JNR6.pdf
Availability of CMF20470R00JNR6
QUANTITY
CMF20470R00JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF20470R00JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF20470R00JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF20470R00JNR6
Related LinksCMF2047, CMF20470R00JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF20470R00JNR6 Details Description
Related parts for CMF20470R00JNR6
ACCELEROMETER DL 1.7G DIL12 SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR10H/AE10M/HSR10H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VACCUM FIBER DIFFUSE UP TO 572F datasheet.pdf