Vishay/Dale CMF204K3000JNR6
CMF204K3000JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF204K3000JNR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.3K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF204K3000JNR6.pdf
Availability of CMF204K3000JNR6
QUANTITY
CMF204K3000JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF204K3000JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF204K3000JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF204K3000JNR6
Related LinksCMF204K, CMF204K3000JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF204K3000JNR6 Details Description
Related parts for CMF204K3000JNR6
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR NO LATCH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DOCKING STATION KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf