Vishay/Dale CMF205R1000JKRE
CMF205R1000JKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF205R1000JKRE
Brief Description
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF205R1000JKRE.pdf
Availability of CMF205R1000JKRE
QUANTITY
CMF205R1000JKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF205R1000JKRE
Internal Part NumberEIS-CMF205R1000JKRE
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF205R1000JKRE
Related LinksCMF205R, CMF205R1000JKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF205R1000JKRE Details Description
Related parts for CMF205R1000JKRE
SWITCH TOGGLE SP3T 2A 120V datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 4' YELLOW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
3G3_X INPUT AC REACTOR datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf